Bozzetta i rzeźby na kolumnach

 
 

W tym katalogu przedstawiam zdjęcia rzeźb, które niekiedy są studiami technologicznymi i artystycznymi do większych form, a część to rzeźby świadome. Wszystkie oparte o moje projekty i często stanowią bardzo trudne realizacje ze względu na materiał, z którego są wykonane (drewno), sposób wykończenia, skomplikowane kompozycje i skalę (miniatury). Aby powiększyć zdjęcie, należy, trzymając klawisz Ctrl, naciskać klawisz + na klawiaturze numerycznej.

 
 

 

 

Ptak na cokole. Orzech, wys. ptaka 41 cm, całość 81 cm. Rzeźba ptaka demontowalna do konserwacji lub transportu. Cokół w formie graniastosłupa, fornirowany, zdobiony na jednej ze ścian gałązką z liśćmi, zwieńczony głowicą widoczną na zdjęciu. Rzeźba barwiona „ciemną oliwką”, kolorem specjalnie komponowanym, lekkie przebarwienia mahoniem, patyna, sztuczny kurz. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Ptak na cokole. Orzech, wys. ptaka 39 cm, całość 86 cm. Rzeźba przed barwieniem. Cokół w postaci kolumny ustawionej na bazie o kształcie sześciokąta, głowica w formie pierścienia z motywami „bawolego oka”. Kolumna ręcznie rzeźbiona o przekroju nieregularnego kwadratu z wyraźnymi śladami dłuta. Podstawa wykonana z drewna sosnowego fornirowanego orzechem. Drewno pozyskane z 250-letniej deski z naturalnymi otworami po kornikach. Płaszczyzna spodnia niefornirowana. Po zabarwieniu i zastosowaniu zabiegów „postarzających” - ekspresja jaką wytwarzają rzeźby z „epoki”.
Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Ptak na cokole. Orzech, wys. ptaka 33 cm, całość 78 cm. Rzeźba przed barwieniem. Rzeźba ptaka demontowalna do konserwacji lub transportu. Cokół w postaci kolumny ustawionej na bazie o kształcie sześciokąta, głowica w formie pierścienia z motywami „bawolego oka”. Trzon ręcznie rzeźbiony, gdzie nieregularne kanele spiralnie oplatają jego wrzecionowaty kształt. Głowica w formie pierścienia z  motywami „bawolego oka”. Sześciokątna baza cokołu wykonana z drewna brzozowego, które strukturą przypomina orzech, ale barwi się na „łaciato”, dając interesujący efekt w połączeniu z orzechem.
Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Ptak. Orzech, wys. ptaka 17 cm, całość 37 cm. Rzeźba ptaka demontowalna do konserwacji lub transportu. Ptak ustawiony na cokole wykonanym z deski wyrzuconej przez ocean, przymocowanej do podstawy w kształcie prostokąta, barwiony i patynowany. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły. Jest obecnie w posiadaniu przyjaciela z Nowego Yorku.

 

 

 

Tokujący głuszec. Miniatura. Orzech, wys. 36 cm. Ptaki demontowalne. Gałęzie drzewa posiadają słój ustawiony wzdłużnie, co zapewnia wysoką wytrzymałość. Pozwala to na wykorzystanie rzeźby jako np. wieszaka na pierścionki. Sporo detali rzeźbionych bardzo precyzyjnie - kora, odpadająca kora, dziuple, korzenie, trawa, liście paproci. Nie wszystkie detale i niuanse barwy widoczne są na zdjęciu.

 

 

 

Faza technologiczna poprzedniej rzeźby. Ponieważ bardzo często spotykam się z podejrzeniem, że przysposobiłem znaleziony korzeń, tym zdjęciem pragnę dowieść świadomej kompozycji, pokazując jednocześnie sposób jej tworzenia.

 

 

 

Kolejna rzeźba, przy pomocy której próbowałem oddać "dzikość" drzewa - otoczenia, gdy dowiedziałem się od wytrawnego myśliwego, że głuszce tokują w absolutnej głuszy. Często ptak tokuje, siedząc na gałęzi, a kury, niby obojętne, pasą się na polanie. Postanowiłem te realia wyrzeźbić. Głuszca umieściłem na ściętym pniu drzewa, przy którym rosną trawa, łopiany i paprocie. Ptaki są demontowalne. Jednocześnie oprócz dramatycznej ekspresji pnia, gałęzi i korzeni "zagrałem" fakturą kory, dziuplami wodnymi, odpadającą korą i sposobem barwienia. Zapewniam, że wszystkie rzuty są właściwe. Rzeźba umiaszczona zostala na podstawie opisanej wcześniej. Orzech, wysokość 36 cm.

 

 

 

 

Zbliżenie wyżej opisanej rzeźby.

 
 

 

 

Ptak na cokole. Orzech, wys. 51 cm. Barwiony, patynowany, wykończony woskiem. Trzon cokołu o przekroju pięciokątnym z „odziomka orzechowego”, co daje niezwykle bogaty rysunek słoi; baza o przekroju sześciokątnym wykonana ze starej, skornikowanej sosny fornirowanej orzechem.

 

 

 

Gołębie na kolumnie. Miniatura. Orzech, wys.30 cm. Cztery ptaki w dynamicznych pozach przy posiłku. Trzon kolumny wykonany z masywu, ze śladami obróbki ręcznej. Apliki na czterech ścianach bazy cokołu komponowane indywidualnie i wyrzeźbione w drewnie brzozowym. Podobnie jak w poprzednich rzeźbach, baza cokołu wykonana ze starego, skornikowanego drewna sosnowego, fornirowana orzechem metodą powodującą spękania forniru, dająca wrażenie starej rzeźby. Patyna, sztuczny kurz.

 

 

 

Studium do rzeźby „króla” na schody. Orzech, wys. 46 cm. Stylizacja ryby „siedzącej” na kolumnie. Cokół eklektyczny z trzonem kolumny o przekroju pięciokąta. Baza wykonana z masywu drewna orzechowego. Rzeźba barwiona tradycyjnie barwnikami wodnymi i wykończona woskiem z wyraźnie widocznymi „blikami” światła, co na tle patyny podkreśla plastyczność kompozycji.

 

 

 

Zbliżenie poprzedniej rzeźby. Wys. ryby 26 cm. Na zdjęciu widoczne walory, jakie daje zastosowanie środka plastycznego zwanego patyną. Ryba jest demontowalna.

 

 

 

Studium do rzeźby „króla” na schody. Orzech, wys. 43 cm. Stylizacja ryby „siedzącej” na kolumnie. W tym przypadku skorzystałem z ikonografii opisującej ten motyw w starożytności. Jest to rodzaj poszukiwania właściwego rozwiązania dla idei zastosowania „ryby” jako symbolu profesji wykonywanej przez inwestora. Baza wykonana z masywu drewna orzechowego z widocznymi śladami pracy narzędzia. Barwienia identyczne jak w miniaturacha poprzednich.

 

 

 

Profil rzeźby poprzedniej. Wys. ryby 20 cm.

 

 

 

Bozzetto. Orzech, wys. 32 cm. Rzeźba zrealizowana w drewnie dębowym w skali schodów zabiegowych jako „król” podtrzymujący poręcz. Bozzetto spełnia dwie role, jest to projekt dla inwestora i plastyczny projekt dla kooperantów, np. stolarza oraz stanowi samodzielny byt jako rzeźba - miniatura, wspaniały bibelot lub prezent. Warto dodać, że miniatury są niezwykle czasochłonne i wymagają szczególnych umiejętności manualnych a także cierpliwości i skupienia.

 

 

 

Rzeźba sfotografowana z drugiej strony.

 

 

 

Ptak na kolumnie. Orzech, wys. 77 cm. Studium, w którym sprawdzałem kilka idei i opracowywałem technologię ich wykonania, między innymi pełne przenikanie pazurów zaciśniętych na kolumnie. Zadanie bardzo skomplikowane, zważywszy cechy materiału, w jakim rzeźba jest wykonana i szczelność pasowania. Także wykonanie pióropusza na ogonie i na głowie ptaka oraz barwienie wymagały nie lada ekwilibrystyki, ponieważ ażur jest bardzo bogaty i delikatny. Ptak osadzony jest na stałe, stanowiąc z kolumną sztywną i wytrzymałą konstrukcję poprzez długie nogi tworzące kratę. Sam cokół wykonany w technologii, jaka prezentowana jest w poprzednich rzeźbach.

 

 

 

Tym zdjęciem zwracam uwagę na przenikanie pazurów ptaka z bryłą kolumny.

 

 

 

Zbliżenie pokazujące warsztatowe rozwiązanie przenikania brył.

 

 

 

Ptak na kolumnie. Orzech, wys. 77 cm, wys. ptaka 33 cm. Rzeźba ptaka demontowalna. Cokół, podobnie jak poprzednie, projektowany indywidualnie i wykonany w pojedynczym egzemplarzu. Trzon kolumny to ręcznie rzeźbiona, nieregularna spirala o wrzecionowatym kształcie, ze śladami obróbki. Obróbka bardzo czysta, a ślady narzędzi świadomie wyeksponowane, by podkreślić ręczną robotę i poprzez odpowiednie wykończenie uzyskać szlachetne refleksy i wibracje światła. Świetnie prezentuje się w grupie rzeźbiarskiej eksponowanej dyskretnie i niespodziewanie, np. na podłodze wokół jakiegoś mebla.

 

 

 

Inny rzut poprzedniej rzeźby. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Ptak na kolumnie. Orzech, wys. 80 cm, wys. ptaka 41 cm. Rzeźba ptaka demontowalna. Precyzyjnie, bardzo starannie wykonane detale kwalifikują ją jako miniaturę. Osadzona na oryginalnym cokole, stanowi jedność, emanując figlarną dostojnością. Cokół to fornirowany graniastosłup o przekroju kwadratowym, zakończony głowicą. Na frontowej ścianie aplika przedstawiająca gałąź z liśćmi i jagodami sugerującymi krzak, na którym stoi ptak. Realizacja w pojedynczym egzemplarzu. Wykończenie tradycyjne z zastosowaniem patyny. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Ptak na kolumnie. Orzech, wys. 83 cm, wys. ptaka 40 cm. Rzeźba ptaka demontowalna. Podobnie jak jedna z poprzednich, osadzona na cokole projektowanym i wykonanym w pojedynczym egzemplarzu, gdzie trzon kolumny to nieregularnie obrabiany „z ręki” graniastosłup o przekroju kwadratowym, zakończony głowicą. Świetnie prezentuje się w grupie rzeźbiarskiej eksponowanej na podłodze w towarzystwie innych rzeźb. Ponieważ trudno sfotografować tak smukłą rzeźbę, prezentuję jedynie ptaka. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Inny rzut poprzedniej rzeźby. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

Ptak na kolumnie. Orzech, wysokość 61 cm, wys. ptaka 25 cm. Rzeźba ptaka demontowalna. Interesujący cokół przede wszystkim w części środkowej, gdzie stylizowany pąk swymi płatkami obejmuje trzon kolumny zakończony prostą głowicą, na której stoi ptak. Całość rzeźbiona z masywu, co bezwzględnie jest walorem. dolne części kompozycji fornirowane orzechem, na których umieszczone są apliki o motywach roślinnych. Baza z drewna sosnowego, 350-letniego, z widocznymi śladami po kornikach, by uzyskać efekt podkreślający patynę.

 

 

 

Ptak w pozie kroczącej oglądający się za siebie. Sądzę, że odstający "mały palec" podkreśla zalotną pozę.

 

 

 

Inny rzut rzeźby.

 

 

 

Szczegół pokazujący w zbliżeniu pazury ptaka obejmujące cokół.

 

 

 

 

Zbliżenie ukazuje detal interesujący ze względu na "warsztat".

 
 

 

 

Ptak na kolumnie. Orzech, wys.70 cm, wys. ptaka 22 cm. Rzeźba ptaka demontowalna. Przed barwieniem. Podobnie jak w poprzednich realizacjach, cokół projektowany indywidualnie i wykonany w pojedynczym egzemplarzu. Posiada cechy, jakie opisałem poprzednio. Została zabarwiona z zastosowaniem wszelkich czynności podnoszących ekspresję i nadających rzeźbie szlachetność. Cokół przedstawiam oddzielnie w katalogu cokoły.

 

 

 

 

Ptak na kolumnie. Miniatura. Orzech, wys.26 cm. Treścią rzeźby jest grupa gołębi rozpychająca się podczas jedzenia. Jeden z gołębi wylądował pod kolumną w nadziei, że tam coś znajdzie. Kolumna wykonana z masywu, gdzie stylizowany pąk obejmuje swymi płatkami trzon o kształcie odwróconego, pięciokątnego graniastosłupa. Kolumna osadzona na czterokątnej rozecie, a baza cokołu o przekroju kwadratowym wykonana z bardzo starej sosny fornirowanej orzechem. Całość barwiona, przetarta i patynowana, także z zastosowaniem sztucznego kurzu. Ślady ręcznej obróbki. Wykonanie w pojedynczym egzemplarzu.

 
 

 

 

Ptaki na kolumnie. Miniatura. Orzech, wys. 25 cm. Interesującym fragmentem rzeźby jest, podobnie jak w poprzedniej pracy, trzon kolumny osadzony na sześcioramiennej rozecie. Doświadczenie zdobyte podczas poprzedniej realizacji zainspirowało kolejne pytania, czego efektem jest odważniejsze, bardziej plastyczne potraktowanie rozwiązania płatków pąka. Trzon kolumny wykonany z masywu. Rzeźba przed barwieniem.

 

 

 

Ptaki na kolumnie. Miniatura. Orzech, wys. 30 cm. W tym przypadku trzon kolumny, inspirowany poprzednimi doświadczeniami, rozwija odważnie płatki pąka, bardziej przestrzennie. Tego rodzaju efekt można było uzyskać, stopniowo poznając możliwości materiału. Pamiętać należy, że są to bardzo trudne i skomplikowane technologie, gdzie niejednorodność materiału i bardzo ostre narzędzia wyznaczają granice możliwości. Ten stopień "wtajemniczenia" otwiera kolejne. Pozostałe elementy, podobne jak w  poprzednich miniaturach, choć różne w szczegółach. Rzeźba wykonana w pojedynczym egzemplarzu.

 

 

 

Inny rzut poprzedniej rzeźby.

 

 

 

 

Zbliżenie ptaków siedzących na kolumnie.

 
 

 

 

 

Tokujący głuszec. Drewno orzechowe, wys. 16,5 cm.

 
 

 

 

Kolejna wariacja tematu "tokujący głuszec". Drewno orzechowe, wys. rzeźby 22 cm.

 

 

 

Zaloty. Drewno orzechowe, wys. rzeźby 75 cm. Rzeźba w moich warunkach trudna do sfotografowania. Przedstawiam ją w trzech rzutach. Ptak jest demontowalny i do transpou można go oddzielić od cokołu - kuli.

 

 

 

Rzut z tyłu rzeźby

 

 

 

Rzut boczny.

 

 

Strona główna • Informacje o mnieAplikiBozzetta i rzeźby na kolumnachMała galanteria: maski, noże ...CokołyKartusze, herby i szyldyKonsolki, półki wisząceKraty, tympanony, ażuryKrzyżeMałpyMeble, lampy, zegary ...MyśliwskieNaparstki kolekcjonerskieNaparstki kolekcjonerskie noweNaprawy, rekonstrukcjePółki - maszkaronyPółki gotyckiePtaki noweRamyRóżeRzeźby różneSakralneSchodyKompozycje kwiatoweKorony kompozycji kwiatowychKontakt