Krzyże

 
 

Temat głęboko osadzony w kulturze, z niewyczerpanymi, wiecznie odnawialnymi inspiracjami i nieskończenie różnorodnymi możliwościami realizacji. Moje prace oparte są o wymogi zachowania stylu, bo rzeźbione są do konkretnych sytuacji. Prezentuję jedynie zachowane zdjęcia.
Aby powiększyć zdjęcie, należy, trzymając klawisz Ctrl, naciskać klawisz + na klawiaturze numerycznej.

 
 

 

 

Krucyfiks. Lipa, wys. 68 cm. Kopia, interesujący, często spotykany sposób dekorowania krzyży. Osobiście zaprojektowałem i wykonałem kilka według tych zasad. Barwiony starą, zapomnianą metodą z wykorzystaniem klejów kostnych i politury. Patyna i sztuczny kurz podkreślają i wręcz dowodzą pochodzenia rzeźby „z epoki”. Snycerka czysta, wykonana klasycznymi metodami.

 

 

 

Krucyfiks rokokowy. Brzoza, wys. 59 cm. Projekt własny. Rzeźba wykonana w dwóch egzemplarzach, jeden złocony i polichromowany jako relikwiarz dla jednego z wrocławskich kościołów, drugi wykonany jako grupa rzeźbiarska występujący w towarzystwie dwóch świeczników, w których motywem dekoracyjnym są anioły - hermy umieszczone na pilastrach (wys. 43 cm). Wysoka precyzja obróbki, rokokowe motywy dekoracyjne cokołu projektowane oddzielnie dla każdej kwatery. Bejca, wosk.

 

 

 

Krzyż redemptorystów. Brzoza, wys. 34 cm. Reminiscencja oparta o autentyczny krzyż zakonny noszony na powrozie i zatykany za sznur opasający habit. Trafił do mojej pracowni, by zrekonstruować całe ramię krzyża wraz z częścią pasyjki. Wydał się nad wyraz interesujący, co spowodowało zmierzenie się z tym tematem. Wykonałem kilka egzemplarzy przeznaczonych na prezenty komunijne. Każdy egzemplarz rzeźbiony „z ręki”, a więc niepowtarzalny, bo traktowany indywidualnie. Wysoka precyzja obróbki. Bejca, wosk, sztuczny kurz, patyna. Ustawiony na cokole staje się krucyfiksem.

 

 

 

Krzyż opisany wyżej widziany od tyłu. Rewers. Zwracam uwagę na kwatery wypełnione miniarurowymi bukietami i przepasane wstęgą z wypisanymi imionami patronów rodziny. Kwarery są oszklone. Przypominam, że jest to miniatura.

 

 

 

 

Inny krucyfiks z ciekawym „ relikwiarzem”.

 
 

 

 

Krucyfiks - relikwiarz przeznaczony na ołtarz - przed złoceniem. W tylnej części, w ozdobnej dekoracji, srebrna puszka na relikwie.

 

 

 

Inny egzemplarz rokokowego krucyfiksu wykonanego jako prezent komunijny.

 

 

 

Zbliżenie krzyża opisanego wyżej.

 

 

 

Historia tej realizacji jest następująca: do mojej pracowni pewien zakonnik przyniósł pasyjkę bez nóg, rąk, z  posiekanym nożem torsem - jako destrukt i materiał ikonograficzny. Uszkodzenia były tak duże, że nie myślałem o rekonstrukcji. Po pewnym czasie niepokojąca myśl, pytanie: dlaczego tors Chrystusa jest tak straszliwie i bezmyślnie uszkodzony? - spowodowała, że zrekonstruowałem ubytki, pozostawiając uszkodzenia torsu. Umieszczony na desce wyrzuconej przez ocean jest w posiadaniu przyjaciela w Nowym Jorku i rzeźba nadal pyta: „Dlaczego?”

 

 

 

Brzoza, lipa. Wysokość krzyża 33 cm. Barwienie bejcą. Impregnat. Wydobycie rysunku brązami.

 

 

 

Wysokość krzyża 55 cm. Pasyjka z drewna klonowego.

 

 

 

Ciekawy, ludowy, trudny w wykonaniu ze względu na misterność ornamentu. Kopia - ulepszona, reminiscencja. Lipa, wys. 30 cm. Rzeźbione także w brzozie i orzechu. Wykończenie bejcą i politurą.

 

 

 

 

Podobny motyw do opisanego wyżej - rzeźbione w orzechu amerykańskim. Środkowy egzemplarz impregnowany, z pasyjką wykonaną w orzechu europejskim.

 
 

 

 

Zbliżenie pasyjki.

 

 

 

 

Krzyże wiszące przed barwieniem.

 
 

 

 

Krzyże redemptorystów przed barwieniem.

 

 

 

Inny krzyż wiszący redemptorystów barwiony, z widoczną patyną.

 

 

 

Rokokowy krucyfiks przed barwieniem, zbliżenie.

 

 

 

Rokokowy krucyfiks, opisany wyżej, na cokole. Rewers.

 

 

 

Awers świecznika z motywem anioła na kolumnie.

 

 

 

Rewers świecznika z motywem anioła na kolumnie.

 

 

 

 

Komplet: krucyfiks ze świecznikami.

 
 

 

 

Krzyż przykościelny. Barok. Chrystus wyrzeźbiony w dębie, wys. krzyża 5 m. Zachowice - miejscowość koło Wrocławia. Realizacja ufundowana przez panią Grűcner z Niemiec w podziękowaniu za szczęśliwe wyjście z pożogi wojennej. Motyw i styl wziąłem z krzyża procesyjnego znajdującego się w przedsionku miejscowego kościoła.

 

 

Strona główna • Informacje o mnieAplikiCokołyHerby, szyldy i kartuszeKonsolki, półki wisząceKompozycje kwiatoweKorony kompozycji kwiatowychKraty, tympanony, ażuryKrzyżeMała galanteria: maski, noże ...MałpyMeble, lampy, zegary ...MyśliwskieNaparstki kolekcjonerskieNaparstki kolekcjonerskie noweNaprawy, rekonstrukcjePółki gotyckiePółki - maszkaronyPtaki, bozzetta i rzeźby na kolumnachPtaki nowePtaki empiroweRamyRóżeRzeźby różne, płaskorzeźby, głowiceSakralneSchodyUraburosKontakt