Sakralne

 
 

Rzeźbę sakralną oraz naprawy i konserwacje robię od początku wykonywania tego zawodu. Bardzo wielu ciekawych realizacji nie jestem w stanie zaprezentować z powodu braku dokumentacji. W tym materiale pokazuję tylko kilka rzeźb obejmujących typowe przypadki.
Aby powiększyć zdjęcie, należy, trzymając klawisz Ctrl, naciskać klawisz + na klawiaturze numerycznej.

 
 

 

 

Chrystus ukrzyżowany. Lipa, wielkość naturalna. Rzeźba przeznaczona do prezbiterium kościoła wybudowanego w stylu paragotyckim. Dlatego zaproponowałem formę, moim zdaniem, odpowiednią do nastroju jakim emanuje architektura. Rzeźbę sfotografowałem bez krzyża, ponieważ wielkość i ciężar uniemożliwiały to. Mam jednak obiecane zdjęcie kompletnej rzeźby zawieszonej w kościele i kontekstu ołtarza wykonanego w stylu, jak określam, paragotyckim. Kiedy je uzyskam, umieszczę obok.

 

 

 

 

Zbliżenie twarzy Chrystusa.

 
 

 

 

Obiecane zdjęcie krzyża w kościele.

 

 

 

Krzyż zawieszony w kościele.

 

 

 

 

Krzyż barokowy z postacią Chrystusa przed barwieniem.

 
 

 

 

Polichromia na gruncie kredowo - klejowym. Lipa.

 

 

 

Krzyż barokowy.

 

 

 

Chrystus, lipa, wysokość 140 cm.

 

 

 

Zbliżenie twarzy i korony.

 

 

 

 

Zbliżenie dłoni.

 
 

 

 

Chrystus Król Polski. Lipa, wys. 110 cm. Polichromię i złocenia wykonano w pracowni pozłotniczej Ludomira Domańskiego we Wrocławiu. Rzeźba umieszczona jest na konsoli wyrzeźbionej w stylu rokokowym w kościele Redemptorystów M.B. Pocieszenia we Wrocławiu. Kolejne zdjęcia ukazują rzeźbę w zbliżeniach.

 

 

 

Chrystus Król Polski. Rzeźba przed barwieniem.

 

 

 

Chrystus Król Polski. Rzeźba przed barwieniem. Zbliżenie części górnej.

 

 

 

Bóg Ojciec. Lipa, wys. 62 cm. Rzeźba przeznaczona do polichromowania. Zlecenie niemieckie.

 

 

 

Chrystus, lipa, wys. 110 cm. Wzór i sugestie inwestora. Rzeźba przeznaczona do nałożenia polichromii.

 

 

 

Zbliżenie.

 

 

 

Prawy rzut zbliżenia.

 

 

 

Matka Boska Różańcowa. Lipa, wys. 110 cm. Rzeźba przeznaczona do polichromowania dla jednego z kościołów wrocławskich (Kiełczów). Kolejne zdjęcie przedstawia zbliżenie twarzy.

 

 

 

Matka Boska Różańcowa, zbliżenie twarzy.

 

 

 

 

Bozzetto piety. Czereśnia, wys. 10 cm.

 
 

 

 

Św. Antoni. Lipa, wys. 116 cm. Rzeźba projektowana do istniejącej absydy w stylu barokowym. Polichromię nałożyłem na tradycyjne grunty zgaszonymi kolorami, stosując techniki imitujące patynę.

 

 

 

Portret kard. Gulbinowicza. Dąb, wys. ok. 60 cm. (W tle jeszcze stara sylweta katedry wrocławskiej).

 

 

 

 

Ambona w kościele Redemptorystów M.B. Pocieszenia we Wrocławiu przed i po nałożeniu dekoracji. Zdjęcie przedstawia apliki przed złoceniem. Wszystkie elementy są rozbieralne. Rutynowo uprawiam tę praktykę, ponieważ wiem, ile kłopotu sprawiają połączenia sztywne podczas napraw i konserwacji. Projekt własny nawiązujący do istniejących precedensów.

 
 

 

 

 

Żart podczas złocenia aniołów spontanicznie nawiązujący do alegorii z Kaplicy Sykstyjskiej.

 
 

 

 

 

Anioły z prospektu organowego. Lipa, wys. 94 cm. Zlecenie z  kościoła w Wołowie. Projekt wykonałem na podstawie starego zdjęcia organów, gdzie ledwo widoczne były gesty aniołów zapraszające do słuchania. Drugim pomocniczym elementem były zachowane pilastry określające wymiary aniołów. W efekcie reminiscencja stała się swobodną interpretacją danych, oczywiście z zachowaniem stylu.

 
 

 

 

Anioł pozłocony i umieszczony na cokole - pilastrze w prospekcie organowym.

 

 

 

Relikwiarz. Naprawa i rekonstrukcja elementów ołtarza.

 

 

 

 

Stół ofiarny i ambonka. Dąb polichromowany. Kartusze i apliki rzeźbione w lipie. Projekt własny. Złocenia w pracowni Ludomira Domańskiego.

 
 

 

 

 

Stół ofiarny, jak wyżej.

 
 

 

 

Detal ze stołu ofiarnego. Rzeźba demontowana w celach konserwatorskich i do ewentualnych napraw w przyszłości. Tam, gdzie jest to możliwe, stosuję tę technologię, ponieważ wiem, ile kłopotu sprawiają połączenia „twarde” w sytuacji, kiedy obiekty wymagają napraw. Wszystkie detale ozdobne w  stole ofiarnym i ambonce są ruchome.

 

 

 

 

Konsola barokowa przeznaczona do ustawienia rzeźby Madonny odnalezionej i odrestaurowanej przez ks. Lenarcika, proboszcza parafii w Rzeczycy. Lipa. Rzeźba przeznaczona do złocenia.

 
 

 

 

 

Rzut boczny rzeźby opisanej wyżej.

 
 

 

 

Odrestaurowana Madonna ustawiona na konsoli.

 

 

 

Kartusz z ambonki.

 

 

 

Feretron. Wszystkie rzeźby i apliki do feretronu są z lipy i brzozy. Rzeźbienia bardzo staranne i wszystkie - oprócz aplik na skrzyni - demontowalne. Styl rokokowy. Historię relikwiarzy opisałem w katalogu „naprawy”. Dodać jedynie należy, że wykonany został do katedry w Legnicy. Złocenia w pracowni Ludomira Domańskiego.

 

 

 

Relikwiarz. Jeden z dwóch. Dokomponowany, ozdobny tył relikwiarza ze srebrną puszką na relikwie w wyrzeźbionej „glorii”, plan pierwszy to ramka z szybką wpisującą się dekoracjami w architekturę obiektu. Warto porównać to zdjęcie ze zdjęciem destruktów umieszczonym w katalogu "naprawy". Wówczas nie przypuszczałem, że spotka je tak szczytny los. Ten przykład wyraźnie dowodzi, że warto ratować nawet tak bardzo zniszczone obiekty i że jest to możliwe.

 

 

 

Element dekoracyjny.

 

 

 

Tabernakulum. Dekoracje na drzwiczki tabernakulum wyrzeźbione w brzozie, demontowalne do złocenia i w przyszłości do konserwacji.

 

 

 

 

Element dekoracyjny przeznaczony do zakrystii kościoła w Wielonczy na Zamojszczyźnie. Do tego kościoła wyrzeźbiłem drogę krzyżową. W przyszłości uzupełnię ten katalog zdjęciami z tej realizacji.

 
 

 

 

 

Centralny element dekoracyjny w kościele w Orłowie Murowanym na Zamojszczyźnie. Lipa.

 
 

 

 

Duch Święty. Element dekoracyjny w kościele w Orłowie Murowanym. Lipa.

 

 

 

 

Jedna z pierwszych faz rzeźbienia putta.

 
 

 

 

Putto. Lipa, wys. 42 cm. Rzeźba przeznaczona do złocenia. Projekt inwestora. Putto w dłoniach ma trzymać " chustę św. Weroniki".

 

 

 

Rzut od tyłu.

 

 

 

 

Aniołek. Lipa. Rzeźba przeznaczona do złocenia.

 
 

 

 

 

Aniołek. Rzut z boku.

 
 

 

 

 

Rzut od tyłu pokazyjący układ włosów.

 
 

 

 

 

Supraporta. Lipa. Wielkość widoczna. Motyw nawiązujący stylem do precedensów występujących w kościele. Projekt własny. Złocenia w pracowni Ludomira Domańskiego z Wrocławia. Apliki demontowalne.

 
 

 

 

 

Element dekoracyjny wypełniający kwaterę w ołtarzu głównym. Olcha, szer. 32 cm. Projekt własny. Ramka i jej złocenie oryginalone, natomiast złocenie apliki nawiązuje do klasy występującej w obiekcie i wykonane zostało w pracowni pozłotniczej Ludomira Domańskiego z Wrocławia. Aplika demontowalna.

 
 

 

 

 

Aplika z kwatery ołtarzowej wypełniająca romboidalną ramkę. Wielkość i warunki opisałem powyżej

 
 

 

 

 

Trzy apliki, które przedstawiam, stanowią część realizacji. Każda projektowana indywidualnie do poszczególnych kwater i oparta na idei mocno stylizowanej rozety. Rozciągnięcie rozety do planu prostokąta wymusił kształt istniejących kwater.

 
 

 

 

 

Wstęga z imieniem s.Clemensa. Lipa. Rzeźba przeznaczona do złocenia.

 
 

 

 

 

Wstęga z imieniem s. Alfonsusa. Lipa. Rzeźba przeznaczona do pozłocenia.

 
 

 

 

 

Rzeźba po pozłoceniu.

 
 

 

 

 

"Duch Święty". Lipa. Rzeźba przed złoceniem.

 
 

 

 

 

Rzeźba opisana wyżej jako dekoracja ambony.

 
 

 

 

 

Duch Święty. Lipa, wym. 125 x 50 cm. Złocenia w pracowni Ludomira Domańskiego. Zdjęcie przedstawia rzeźbę przed i po złoceniu.

 
 

 

 

 

Firanki w prospekcie organowym w jednym z podwrocławskich kościołów. Lipa. Jeden element 30 x 30 cm. Wyrzeźbiłem dwa komplety. Złocenia pani Ewy Kuśnierz - Zawadowskiej.

 
 

 

 

Element dekoracyjny przeznaczony do pozłocenia. Lipa, wys. 30 cm.

 

 

 

 

Element dekoracyjny przeznaczony do złocenia. Lipa, 10 cm.

 
 

 

 

 

Lipa, 35 cm.

 

 

 

Strona główna • Informacje o mnieAplikiCokołyHerby, szyldy i kartuszeKonsolki, półki wisząceKompozycje kwiatoweKorony kompozycji kwiatowychKraty, tympanony, ażuryKrzyżeMała galanteria: maski, noże ...MałpyMeble, lampy, zegary ...MyśliwskieNaparstki kolekcjonerskieNaparstki kolekcjonerskie noweNaprawy, rekonstrukcjePółki gotyckiePółki - maszkaronyPtaki, bozzetta i rzeźby na kolumnachPtaki nowePtaki empiroweRamyRóżeRzeźby różne, płaskorzeźby, głowiceSakralneSchodyUraburosKontakt