Naparstki kolekcjonerskie

 
 

Naparstki, które poniżej prezentuję, wyrzeźbione zostały w różnych gatunkach drewna ręcznie przy pomocy dłut snycerskich. Kwalifikować je należy jako miniatury, ponieważ ich wysokość nie przekracza 2,5 - 3 cm. Wewnątrz rzeźby jest otwór uzyskany metodą toczenia "z ręki", co powoduje, że otwory różnią się wymiarami. Każdy naparstek jest inny, co wynika nie tylko z przemyślenia, pomysłu ale przede wszystkim z tego. że wykonany jest w żywym materiale - drewnie, którego cechy mają zasadniczy wpływ na ostateczny kształt i wyraz. Naturalnie zrozumiałym jest podstawowy wpływ "czynnika ludzkiego", co czyni pracę niepowtarzalną i cenioną, zwaną "ręczną robotą". Komentarze pisane kursywą są przedrukiem pochodzącym ze strony http://naparstek.blog.onet.pl/1,CT52950,index.html
Aby powiększyć zdjęcie, należy, trzymając klawisz Ctrl, naciskać klawisz + na klawiaturze numerycznej.

 
 

 

 

 

Grupa naparstków wykonana ręcznie w różnych gatunkach drewna.

 
 

 

 

Kolekcja naparstków umieszczona w specjalnym, oszklonym etui zebrana podczas podróży turystycznych jako modne obecnie pamiątki. Moda ta ogarnęła cały świat, czego wyrazem jest powszechna obecność naparstków z nieodzownymi napisami określającymi pochodzenie pamiątki. Przeważnie wykonywane są z porcelany, spotyka się też inne materiały. Najcenniejsze, oprócz egzemplarzy historycznych, to naparstki wykonywane ręcznie.

 

 

 

 

Przykład naparstka wykonanego ręcznie przy pomocy dłut rzeźbiarskich (o czym świadczą ślady), z drewna gruszki. Wewnątrz rzeźby wytoczony jest otwór na palec, a u nasady naparstka kołnierz. Miniatura, gruszka, wys. 3 cm. Barwiony.

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony.



 
 

 

 

 

"Początkowo, naparstków używano jedynie do popychania igły podczas szycia tkaniny czy skóry. Jednakże, od tamtej pory, zyskały one już wiele innych zastosowań. Od roku 1800 były stosowane także jako miarki do alkoholu (stąd wyrażenie "just a thimbleful" - po prostu naparstek)".

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony.
"Kobiety nocy" zwykły używać naparstków w praktyce, kiedy to pukając nimi w okna (z angielskiego: thimble-knocking czyli "pukanie naparstkiem") informowały o swej obecności. Takie "pukanie naparstkiem" wiązało się także z praktyką wiktoriańskich nauczycielek, które zwykły pukać w głowy niesfornych uczniów naparstkami".

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony. Rzeźba wykonana ręcznie, w pojedynczym egzemplarzu.

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony. Każdy naparstek jest inny. Wzory nigdy się nie powtarzają.

 
 

 

 

 

"Przed nastaniem XVIII wieku niewielkie dołki na zewnętrznej stronie naparstka wykonywane były ręcznie, ale w połowie XVIII wieku wynaleziono maszynę do tej pracy. Jeśli spotkasz naparstek z nierównomiernym wzorem dołków, prawdopodobnie został on zrobiony przed 1850 rokiem".

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony unikalną techniką. Można to dostrzec, powiększając zdjęcie. Na szczytach cięć widoczne bliki.

 
 

 

 

 

" Inną konsekwencją mechanizacji produkcji naparstków była zmiana ich kształtu i grubości metalu. Pierwsze naparstki zdawały się być grube, a na wierzchu miały wyraźną kopułę. Metal na późniejszych egzemplarzach jest cieńszy, a wierzch wygładzony".

 
 

 

 

 

"Kolekcjonowanie naparstków stało się popularne w Wielkiej Brytanii wtedy, gdy wiele wytwórni rozpoczęło produkcję spacjalnych egzemplarzy upamiętniających Wielką Wystawę, która odbyła się w Crystal Palace w Hyde Parku (Londyn)".

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony. Zwracam uwagę na dużą przestrzenność rzeźby.

 
 

 

 

 

Miniatura, akacja, wys. 3 cm. Barwiony. Zwracam uwagę na dużą przestrzenność rzeźby.

 
 

 

 

 

Miniatura, orzech, wys. 3 cm. Barwiony. Zwracam uwagę na dużą przestrzenność rzeźby, także na barwienie i patynę.

 
 

 

 

 

"W Wielkiej Brytanii osoby, które kolekcjonują naparstki, znane są jako "digitabulists" (z angielskiego: digit czyli palec)".

 
 

 

 

 

Orzech, barwiony. Sowa.

 
 

 

 

 

Lipa, barwione, nałożona patyna. Ażury - pracochłonne i trudne w rzeźbieniu walory, ale dodające "klasy" miniaturze.

 
 

 

 

 

Lipa barwiona. W miniaturach stosuję specjalne fragmenty drewna wyróżniające się spoistością i wytrzymałością.

 
 

 

 

Barwiona lipa.
" Najstarszy naparstek pochodził z czasów rzymskich i został odnaleziony w Pompejach. Wykonany był z brązu. Datowano go na pierwszy wiek naszej ery. Rzymski naparstek znaleziono również w Verulamium, obecne St Albans, w Wielkiej Brytanii. Obecnie można go obejrzeć w tamtejszym muzeum. Najczęściej naparstki wykonywane są z metalu, skóry, gumy, drewna, szkła oraz porcelany. Dawniej, robiono je niekiedy z kości, rogów lub kości słoniowej".

 

 

 

Barwiona lipa.

 

 

 

Barwiona lipa.
"W XIX wieku wiele naparstków wykonano ze srebra. Ze względu na fakt, że jest to miękki metal, łatwo go przebić stalową igłą, Charles Horner rozwiązał ten problem poprzez zastosowanie rdzenia stalowej pokrywy wewnątrz oraz srebra na zewnątrz. Dzięki temu, naparstek pozostał tak ładny jak tradycyjny, srebrny, ale był bardziej praktyczny i solidny. Horner nazwał swój naparstek Dorcas i takie naparstki cieszą się obecnie popularnością wśród kolekcjonerów".

 

 

 

Barwiony orzech. Wzory nie powtarzają się. Każda miniatura traktowana jest indywidualnie i stanowi unikalny byt, jest niepowtarzalna.

 

 

 

Barwiony orzech.

 

 

 

Barwiony orzech.

 

 

 

Barwiona lipa. Wszystkie cechy jak w poprzednich miniaturach.
"Podczas II wojny światowej brytyjski rząd odbierał srebrne naparstki "tym, którzy nie mieli nic do oddania" i przetapiano je, żeby uzyskać fundusze na sprzęt medyczny. W latach 30-tych i 40-tych XIX wieku naparstki o czerwonym wierzchu wykorzystywano do celów reklamowych".

 

 

 

 

Grupa naparstków toczonych "z ręki" w różnych materiałach w celu wzbogacenia kolekcji. Część z nich zostanie pomalowana w stosowne, niepowtarzalne wzory.

 
 

 

 

 

Barwiona lipa. Wszystkie cechy jak w poprzednich miniaturach. Warto przy okazji nadmienić, że aż prosi się, by prezentowane powyżej motywy wykorzystać np. w szachach. "Małpy" przeciw "ptakom".

 
 

 

 

 

Zdjęcie przedstawia grupę naparstków, ukazując wytoczone otwory na palce. Wszystkie naparstki są wykonane metodą wytaczania otworów na palce i toczenia kołnierzy, a nie metodą wiercenia. Świadczy o tym istnienie kołnierza u nasady naparstka, bo w inny sposób nie można tego wykonać. Naturalnie stanowi to walor i wartość, tym bardzięj, że są to miniatury.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

Barwiona lipa.
"Pozostawienie naparstka z drewna sandałowego w magazynach z tkaninami zapewniało ochronę przed molami. Naparstki dawano w dowód miłości i upamiętniano na nich ważne wydarzenia. Miniaturowy naparstek jest jednym ze znaków w grze "Monopol".

 

 

 

 

Barwiona lipa. Ptaki. Zwracam uwagę na przestrzenność rzeźb. Pamiętać również należy, że są to miniatury.

 
 

 

 

Barwiona lipa. Ptak.

 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Grochodrzew błędnie zwany akacją. Biel. Bardzo twarde drewno. Jednak jego struktura czyni miniaturę wyjątkowo ciekawą.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Grupa naparstków. Różne materiały. Przeznaczenie - urozmaicenie kolekcji.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka. Materiał trudny do zdobycia. Realne są jedynie kanały prywatne.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Grochodrzew.

 
 

 

 

 

Niebarwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

Grochodrzew.

 

 

 

 

Lekko barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Grupa naparstków.

 
 

 

 

 

Barwiona gruszka.

 
 

 

 

 

Grupa naparstków.

 

 

 

Strona główna • Informacje o mnieAplikiCokołyHerby, szyldy i kartuszeKonsolki, półki wisząceKompozycje kwiatoweKorony kompozycji kwiatowychKraty, tympanony, ażuryKrzyżeMała galanteria: maski, noże ...MałpyMeble, lampy, zegary ...MyśliwskieNaparstki kolekcjonerskieNaparstki kolekcjonerskie noweNaprawy, rekonstrukcjePółki gotyckiePółki - maszkaronyPtaki, bozzetta i rzeźby na kolumnachPtaki nowePtaki empiroweRamyRóżeRzeźby różne, płaskorzeźby, głowiceSakralneSchodyUraburosKontakt